מכתב שני לניר ברקת על תקיפת נהגים

20/12/2014
לכבוד: ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת
הנידון: דרישה מראש עיריית ירושלים להגן על נהגי התחבורה הציבורית הערביים בעיר מפני התקיפות מהן הם סובלים ולגנותן
גל התקיפות נגד נהגי תחבורה ציבורית [נהגי אוטובוס ומוניות] פלסטינים בירושלים נמשך. רק אתמול נודע לנו דרך חדשות הטלוויזיה על תלונה שהתקבלה במשטרה בעניין תקיפתו של נהג ערבי באוטובוס של אגד על ידי חמישה נוסעים. בשבוע שעבר התפרסמה בעיתון הארץ כתבה על נהג מונית ערבי שהותקף בגז מדמיע לאור יום, ברחוב המלך ג'ורג במרכז ירושלים.
אירועים אלו מצטרפים לתקיפות רבות אשר מתועדות אצלנו מאז חודש יולי. משיחות עם נהגים, ומדיונים שנערכו לאחרונה בנושא בוועדות שונות בכנסת ישראל, עולה תמונה קשה של תחושת חוסר הביטחון והפחד אשר חשים נהגי אגד ומוניות הערביים בעיר בפרט, ונהגי התחבורה הציבורית בעיר בכלל, מזה חודשים ארוכים. תחושות אי ביטחון אלו, כפי שראינו בחודש האחרון, הובילו נהגי אוטובוס להתפטרות מהעבודה ונקיטת אמצעים שונים הנובעים מתוך פחד, ורצון בהגנה. לנו ידוע על נהגי מוניות שנעדרים מהעבודה בשל חשש דומה.

תקיפות הנהגים צמחו על רקע גילויי הסתה וגזענות השוררים ברחוב הירושלמי, אשר למרבה הצער, נפוצים גם בקרב נבחרי ציבור. מכתבם של מ"מ וסגן ראש העיר יוסף דייטש וחבר הנהלת העירייה יצחק פינדרוס, אשר טרם הוקע על ידך בפומבי, מוסיף שמן למדורת האלימות ולביטויי התוקפנות כלפי ציבור הנהגים הערבי בעיר.

בכדי להחזיר את תחושת הביטחון והנורמליות לעיר יש לטפל בנושא זה בדחיפות קול הרשויות צריך להישמע, ויש להגן עליהם במרחבים בהם הם פועלים. דרישתנו היא כי עיריית ירושלים תביע את התנגדותה הנחרצת ואת שאט הנפש שלה ממעשים אלו, ותנקוט צעדים מעשיים תוך בחינת הגברת ההגנה, בחינת אמצעי חירום , הגנה בתוך כלי רכב ועוד, בכדי להגן על הנהגים הערביים ברחבי העיר.

נשמח להתייחסותך למכתבנו בהקדם האפשרי.

על החתום הארגונים הבאים:
תג מאיר
עיר עמים
ארץ אחרת
ארגון עובדים מען
שתיל