מדיניות ישראל במזרח ירושלים ב-2021 - דוח באיורים

24/03/2022

2021 היתה שנה עמוסה במזרח ירושלים. התיאור הבא מקיף חלק מן האירועים שקרו בה וכיצד התמודדה איתם עיר עמים. את הדוח המלא אפשר לקרוא כאן. לפניכם ולפניכן גרסה מקוצרת ומאוירת שלו - בקובץ המצורף. 

תקציר אירועי 2021 מובאים בזאת:
הבחירות שהתקיימו בפעם הרביעית בתוך שנתיים הביאו להקמת ממשלה שאמנם צירפה מפלגות מרכז, שמאל ומפלגת רע"מ, אך מקדמת סדר יום ימני, לעיתים אף חריף מקודמותיה. תחת ממשלה זו מקודמות תוכניות בניה בהתנחלויות בירושלים וסביבתה בהיקפים רחבים. עוד קודם לכן, קודמו בשנה זו על ידי ישראל תכניות בניה שנחשבו עד אז לקווים אדומים, ובראשן תכנית "גבעת המטוס" על אדמותיה של בית צפאפא.
ביולי 2021 מנכ"לית עיר עמים הופיעה בפני מועצת הבטחון של האו"ם והציגה בפניה את הנתונים הקשים על ארבע קהילות פלסטיניות במזרח ירושלים המצויות בסכנת גירוש על ידי ובסיוע רשויות ישראליות: קהילת בטן אל הווא בסילוואן, קהילת אל בוסתן בסילוואן, שכונת שייח ג'ראח, ואל וולאג'ה.

מגמת העלייה המדאיגה במספר הריסות הבתים ברחבי מזרח ירושלים המשיכה גם השנה,  והן עומדות על 237 הריסות, מהן 134 יחידות דיור. 

במאי 2021 התעצמה מחאת שייח ג'ראח כנגד הפינויים של משפחות פלסטיניות מבתיהן. המחאה זכתה לתמיכה נרחבת מעבר לגבולות השכונה וקיבלה תהודה עולמית. אירועי שייח ג'ראח הצטלבו עם חודש הרמדאן: חסימת המשטרה את הרחבה בשער שכם לחוגגים פלסטינים, עד לנסיגתה בעקבות מחאה פלסטינית, ועימותים בהר הבית/חרם א-שריף. אישור שנתנה המשטרה למעבר מצעד הדגלים ביום ירושלים שחל באותה תקופה, שוב דרך הרובע המוסלמי, הוביל אף הוא להחרפת המתיחות. אמנם בשעת תחילת המצעד נסוגה...המשך קריאה

ניירות עמדה
24.03.22

Related Topics