חגי תשרי פנייה שנייה לראש הממשלה

05/10/2022

הנדון : עצירת ההסלמה במזרח ירושלים, הר הבית/חרם א-שריף ובגדה המערבית

בעקבות האירועים בג'נין, שכם ובית לחם גוברת התסיסה גם במזרח ירושלים ובפרט סביב בתי המתנחלים בלב השכונות הפלסטיניות. בשבועות האחרונים ההסלמה בגדה המערבית מקרינה גם על מזרח ירושלים. עימותים אלימים מסביב להתנחלויות שבתוך השכונות הפלסטיניות (סילואן, שייח ג'ראח וא-טור) הפכו לאחרונה לעניין יומיומי .כוחות מג"ב ויס"מ פועלים בשכונות הפלסטיניות באגרסיביות רבה ותוך פגיעה שאינה מבחינה בין מפרי סדר לעוברי אורח. בכל שבוע נפוצים סרטונים נוספים של אלימות משטרתית קשה באירועים כאלו .
חמורה במיוחד היא העובדה שלמרות המצב הנפיץ המשטרה מהדקת את שיתוף הפעולה שלה עם תנועות המקדש ומנגד חזרה לפרקטיקה המסוכנת של הגבלת גיל המתפללים המוסלמים במסגד אל-אקצא. המשטרה ממשיכה לאפשר תפילות של קבוצות יהודיות בהר באופן יומיומי. למרות שפעילי מקדש הודיעו מראש על כוונתם לתקוע בשופר בהר הבית במהלך ראש השנה המשטרה לא עשתה את הדרוש על מנת למנוע זאת. גם אחרי שביום הראשון של החג פעילים תקעו בשופר בהר המשטרה אפשרה להם למחרת לחזור על המעשה. פעילים אחרים הפרו את הסטטוס קוו במגוון דרכים נוספות. באווירה שכזו ביקורו של חבר הכנסת בן גביר בהר הבית/חרם א-שריף הוא פרובוקטיבי במיוחד ובכל זאת הוא התקיים.

במשך שני ימי ראש השנה המשטרה הטילה הגבלות גיל על כניסת מוסלמים הן אל העיר העתיקה כולה והן אל תוך הר הבית. נדגיש שההחלטה למנוע ממתפללים מוסלמים להיכנס אל ההר בתואנה שהדבר נדרש על מנת לאפשר כניסה שקטה של מבקרים יהודים להר אינה עולה בקנה אחד עם מחויבות ישראלית לסטטוס קוו. שכן בכל מקום פולחן כניסתם של מתפללים מקבלת עדיפות על פני כניסתם של מבקרים....המשך קריאה

ניירות עמדה
05.10.22

Related Topics